تهران ، میدان ونک ، کنار داروخانه قانون ، خیابان 20گاندی- پلاک 14 (تلفن تماس: 88791628-021 -- 88790574-021 )

سوزش و درد مقعدی

شقاق سوزش یا درد مقعدی را  شقاق و یا فیشر  و بعضی به آن جوش مقعدی نیز میگویند که ایجاد سوزش مقعدی و یا در بعضی از افراد ایجاد درد مقعدی ،در حین مدفوع کردن را بوجود می آورد وعامل آن  در واقع همان FISSURE یا شقاق می باشد .

علائم فیشر : درد مقعدی در حین مدفوع کردن و یا سوزش مقعدی در حین مدفوع کردن میباشد  و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و یا بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدی ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

از علل مهم آن عبارتند از : عوامل ایجاد آن دقیقاً ناشناخته میباشد ولی خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و غیره باعث بروز و تشدید آن میشوند.

انواع فیشر شقاق مقعدی :
فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن آن تا 6 هفته طول بکشد در این مدت، ممکنست با رعایت مواردی چون درمانهای خانگی و گیاهی و مصرف فیبر و آب کافی و نداشتن یبوست ، درمان شقاق حاصل شود ولی در صورتیکه درمان زخم مقعد از 6هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم مقعد وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مهم مزمن شدن فیشر ،اسپاسم یا انقباض شدید در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی درفیشر(زخم مقعد) میباشد .

تــــوجـــــــه :
درمان با انواع کرم ها یی که صرفاً اثر تسکینی دارند در فیشر های مزمن بی تاثیر ویا کم تاثیرهستند و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این تسکین موقتی باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

بهترین درمان سرپایی و غیر جراحی فیشر( شقاق ) :
1- درمان سرپایی با بوتاکس : این روش انقلابی و جدید ، یک درمان بدون عوارض که باعث رفع تنگی وانقباض مقعدی میشود. زیرااین انقباض مقعدی باعث افزایش و تشدید اصطکاک و سایش بین مدفوع و زخم شقاق شده که این خود باعث تشدید درد یا سوزش مقعدی میگردد. در حالیکه درمان سرپایی با بوتاکس باعث رفع انقباض و تنگی و بهبود خونرسانی و ترمیم سریعتر زخم فیشر خواهد شد .این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که بدون هیچگونه عوارض احتمالی جراحی همچون بی اختیاری باد و شیرابه مدفوعی است و از 1992 در سراسر جهان انجام میشود.

درمان سرپایی غیر جراحی با بوتاکس برای درمان سوزش و زخم مقعدی در حدود سه دهه است که بعنوان مطالب درسی در کتب مرجع پزشکی جهان همچون کتاب Schwartzs و cormans و …..وارد شده و در سراسر جهان در حال انجام است .

وبطور خلاصه یک روش کاملاً علمی و نوین میباشد .امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا این روش نوین ،بعنوان خط اول درمان فـیـشـر(شـقـاق) و با نتایج بسیار عالی انجام میگیرد. علت موفقیت این روش ، بی نیازی از جراحی و نبریدن عضله مقعدی ، نداشتن بیهوشی، بستری و سرعت انجام آن میباشد بطوریکه فرد بلافاصله میتواند به محل کار خود برگردد
2- در مواردی این روش همراه با لیزر غیر جراحی (سرپایی ) نیز انجام میشود.

u


 تماس بگیرید   
 


کلینیک سرپایی لیزر بواسیر