تهران ، میدان ونک ، کنار داروخانه قانون ، خیابان 20گاندی- پلاک 14 (تلفن تماس: 88791628-021 -- 88790574-021 )

روش های طبیعی درمان بواسیر با علل و علائم ایجاد بواسیر

روش های طبیعی درمان بواسیر با علل و علائم ایجاد بواسیر :

1- خوردن مواد غذایی با فیبر بالا

برای از بین بردن بواسیر یا هموروئید، مهم است که از یبوست و مدفوع سفت و سخت   (مدفوع پشکلی)جلوگیری کنید، که این امر می تواند با خوردن مقدار زیادی غذاهای با فیبر بالا باعث ایجاد نرمی مدفوع و رفع خشکی مدفوع شود. برای چگونگی خلاص شدن از هموروئید، توصیه می شود 30-35 گرم فیبر روزانه مصرف گردد..

خوردن غذاهای مانند آوکادو، انواع توت ها، انجیر، جوانه بروسیا، اسکواش بلوط، لوبیا، عدس، آجیل، دانه های کتان، دانه های چیا و کوینو.

در مطالعات بالینی، رژیم های با فیبر بالا باعث کاهش خطر نشانه ها و خونریزی حدود 50 درصد می شود. (2)

2- نوشیدن مقدار زیادی آب

از دست دادن آب بدن می تواند به یبوست منجر شود زیرا آب یا مایعات برای فیبر لازم است تا مواد مدفوعی به راحتی از طریق دستگاه گوارش حرکت کند. بسیاری از مطالعات ، نشان می دهد که از دست رفتن مایعات و محدودیت مصرف مایعات می تواند باعث یبوست شود که این خود می تواند علائم هموروئیدی را بدتر کند. برای از بین بردن یبوست و به عنوان یک راه برای خلاص شدن از هموروئید،  مصرف آب کافی با هر وعده غذایی و میان وعده از آن بخورید. (3)

3- خوردن مواد غذایی رژیمی

غذاهای رژیمی مانند کرفس، اسفناج ، گل کلم و هویج و …. می توانند به سیستم گوارش با باکتری سالم کمک کنند مطالعات متعدد نشان داده است که مواد غذایی غنی شده و پروبیوتیک ها سلامت دستگاه روده را بهبود می بخشد، سنتز و افزایش قابلیت زیست پذیری مواد مغذی را افزایش می دهد، و pH روده را تغییر داده و هضم کمک می کنند. (4)

4- حذف کامل غذاهای الکلی و تند

مصرف نوشابه های الکلی می تواند باعث کاهش آب بدن ودر نتیجه کار سیستم گوارش را سخت و علائم هموروئیدی را بدتر کرده و غذاهای تند می تواند علائم هموروئیدها را تشدید نمایند. برخی مطالعات نشان می دهد که هر دو مصرف الکل و  غذای تند  به عنوان عوامل خطر برای هموروئید هستند. (5)

5- تمرین بهتر “عادات توالت” مانند اجتناب از زور زدن

فشار در طول حرکت روده می تواند دردناک باشد و مشکلات هموروئید حتی بدتر شود. پیش از رفتن به توالت خیلی صبر نکنید. توجه به سیگنال های بدن ضروری میباشد و هنگامی که احساس می کنید نیاز به استفاده از توالت را دارید منتظر نمانید   در غیر این صورت مدفوع سخت تر می شود و این به طور خودکار مدفوع شما را سخت تر می کند. هنگامی که شما در توالت هستید،  بدن خود را آرام و ریلکس کنید. (6)

6- جلوگیری از یبوست

یبوست ، زور زدن  و درد و التهاب هموروئید را افزایش می دهد. برای جلوگیری از یبوست، مقدار زیادی مایعات بنوشید، فعالیت بدنی منظم داشته باشید و غذاهای با فیبر زیاد مصرف کنید که مدفوع را نرم می کند.

7- اجتناب از نشستن طولانی در توالت

نشستن طولانی مدت در توالت وصرف وقت زیاد در آن ، می تواند هموروئید ها را بدتر کند. از مطالعه  مجلات…..  و کار کردن با موبایل در توالت خود داری گردد.

8- تمیز کردن خود را به طور کامل (طهارت کامل گرفتن) 

اگر نظافت کامل پس از اجابت بخوبی رعایت نشود این خود  می تواند هموروئید و علائم هموروئید (بواسیر) را تشدید نماید. به همین دلیل مهم است که پس از رفتن به توالت ، خود را کاملا تمیز کنید. با این حال، لازم نیست که خود را بیش از حد بطور وسواسی تمیز کنید و یا از صابون هایی استفاده نکنید که حاوی مواد شیمیایی خشن، الکل یا عطر هستند. در عوض، از آب ساده استفاده کنید تا خودتان را پاک کرده و سپس پایین خود را خشک کنید.

نشستن درلگن آب گرم برای 10 دقیقه دو بار در روز  برای بیماران با خارش مقعد، درد یا سوزش مقعدی مفید است و به عنوان یکی از بهترین راه ها برای کاهش علائم هموروئید میباشد.

منبع :

Dr. Axe

جستجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

u


 تماس بگیرید   
 


کلینیک سرپایی لیزر بواسیر